Witamy na stronie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Nowogródku Pomorskim
FINAŁ XXI KONKURSU PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH
Dnia 23 marca 2024 roku w sali wiejskiej w Nowogródku Pomorskim odbył się finał XXI Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych. Jest to impreza cykliczna, propagująca twórczość ludową związaną ze Świętami Wielkanocnymi. Podczas trwania imprezy czynne były stoiska wystawiennicze, warsztaty rękodzielnicze (dekorowanie jajek i zajączków wielkanocnych) dla najmłodszych, pokonkursowa degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowogródku Pomorskim.
W konkursie wzięli udział dorośli, dzieci, grupy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy i nie tylko.
Komisja przy wyborze nagrodzonych prac kierowała się nawiązaniem do tradycji, ogólnym wrażeniem estetycznym, pomysłowością oraz bogactwem użytych naturalnych materiałów.
Do oceny przedstawiono 255 prac w tym: 64 palmy, 160 pisanek, 24 stroiki oraz 7 bab wielkanocnych. Wręczono 37 nagród.
Na uroczystości rozdania nagród swoją obecnością zaszczycili Nas Wójt Gminy Nowogródek Pomorski Krzysztof Mrzygłód, Jarosław Rzepa -Poseł na Sejm RP, Anna Wolańska – sekretarz Gminy Nowogródek Pomorski, Magdalena Zynda -Lis Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu, Renata Baloń-Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Myśliborzu, Justyna Adamiak- Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Karsku, Kierownik Powiatowego Doradztwa Rolniczego w Myśliborzu Beata Burtniak,, Przewodnicząca Rady Gminy Angelika Rutkowska, Katarzyna Brzozowska- Doradca Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Krystyna Balcerzak- Przewodnicząca Powiatowej Izby Rolniczej, Adrianna Żuk-Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogródku Pomorskim, Anna Andrukonis-Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogródku Pomorskim, Marcin Łapeciński- Radny Powiatu Pyrzyckiego, Łukasz Kiełbasa – Komisarz Komendy Powiatowej w Myśliborzu, Daniel Śliwiński- Wikary,
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za przybycie i zapraszamy do udziału za rok.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do sponsorów:
• Szymon Stróżyk INŻYNIER
• Wiesława i Edward Malinowicz MALDROBUD,
• Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogródku Pomorskim,
oraz do organizatorów:
• Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim,
• Gmina Nowogródek Pomorski,
• Koło gospodyń Wiejskich w Nowogródku Pomorskim.
Wydarzenie uświetniła oprawa muzyczna LIVE MUSIC     *************************************************************************************


  />*************************************************************************************

  Informacja
  Regulamin konkursu
   

  *************************************************************************************
   
  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH RĘKODZIELNICZYCH
  Ozdabianie jajek i zajączków wielkanocnych

  Regulamin XXI Konkursu„Palm i Pisanek Wielkanocnych"

  Wszelkie informacje zjajdziesz tutaj  *************************************************************************************  FERIE Z BIBLIOTEKĄ 2024
  Zakończył się drugi tydzień FERII Z BIBLIOTEKĄ, który trwał od 22 do 25 stycznia 2024r.
  22 stycznia w Bibliotece Publicznej w Karsku odbył się BAL KARNAWAŁOWY. Kolorowe stroje, skoczna muzyka - w takiej atmosferze bawiły się dzieci. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca z żalem opuszczały salę Biblioteki. W kolejnych dniach dzieci oglądały stare bajki, które bez wątpienia miały w sobie to coś. Bardzo im się podobały. Każdy z nas je pamięta i każdy miał przynajmniej jedną swoją ulubioną. Warto było zapoznać nasze pociechy z bajkami, na których wychowało się kilka pokoleń. Oto kilka najpiękniejszych bajek wyświetlonych tego dnia:
  -Bolek i Lolek
  -Dziwne przygody Koziołka Matołka
  -Reksio
  -Miś Uszatek
  -Pomysłowy Dobromir
  - Zaczarowany ołówek
  - Szpieg z Krainy Deszczowców
  - Wilk i Zając
  - Smerfy
  - Żwirek i Muchomorek
  Bardzo wyczekiwane przez wszystkich warsztaty kulinarne, na których wypiekaliśmy wspólnie pyszne, kruche ciasteczka udały się! Każde dziecko brało udział w robieniu ciasta. Było przy tym sporo zabawy. Ciasto dobrze wyrobione, podzieliliśmy na dwie części i do jednej z nich dodaliśmy kakao, aby były czekoladowe. Ciasteczka wyszły znakomicie metodą tradycyjną i przy pomocy maszynki.
  Na zakończenie FERII Z BIBLIOTEKĄ dzieci grały w gry planszowe, układały puzzle, klocki lego i rysowały. Ten dzień obfitował w słodkości i dobrą zabawę. Zapraszamy wszystkich za rok:)  *************************************************************************************


  Kalendarz imprez 2024  *************************************************************************************

  FERIE Z BIBLIOTEKĄ 2024
  Zakończył się pierwszy tydzień FERII Z BIBLIOTEKĄ, który trwał od 15 do 18 stycznia 2024r.
  Ferie rozpoczęły się lubianymi przez dzieci grami stolikowymi.
  Najlepszą atrakcją tego dnia okazała się nauka gry w szachy. Pan Piotr w przystępny sposób wytłumaczył zasady gry i przedstawił figury szachowe. Nasze bystre dzieci szybko pojęły zasady i już na pierwszych zajęciach rozgrywały partie szachowe. W kolejnych dniach w Bibliotece w Karsku dzieci tworzyły laurki i ozdabiały pierniczki na Dzień Babci i Dziadka. Powstały przepiękne i przemyślane prace z życzeniami płynącymi prosto z serca. Bardzo wyczekiwany przez wszystkich był wyjazd do kina Helios w Gorzowie Wlkp. na film pt."Akademia Pana Kleksa". Oczywiście nie mogło się obyć bez wizyty w MC Donaldzie, po której w świetnych nastrojach wróciliśmy do domu. Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii nasze pociechy przygotowywały się do BALU KARNAWAŁOWEGO. Wycinały i ozdabiały maski kolorowymi kryształkami, piórkami, kwiatkami i innymi ozdobami według własnego pomysłu. Nasi milusińscy w maskach prezentowali się fantastycznie

   

    


   *************************************************************************************


   11.11. 2023r. – GMINNE OBCHODY 105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ.
   W kościele św. Antoniego w Karsku odbyła się msza św. w intencji ojczyzny, po której wszyscy po nabożeństwie udali się na cmentarz złożyć kwiaty POLSKIM DZIECIOM POCHOWANYM BEZIMIENNIE PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ. Następnie w Domu Strażaka odbyła się międzypokoleniowa akademia. Mieliśmy okazję wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów „Iskierki", „Karszczanki" oraz Michaliny - absolwentki Szkoły Podstawowej w Karsku. Montaż słowny zaprezentowała p. Kazimiera, przedszkolak Leszek i strażak Bartek. W czasie poczęstunku wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
   Za nieocenioną pomoc dziękujemy:
   Radzie Sołeckiej w Karsku, Kole Gospodyń Wiejskich w Karsku, Towarzystwu Przyjaciół Karska i Okolic, Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsku, Szkole Podstawowej w Karsku, Harcerzom, Pocztom Sztandarowym i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
   BĄDŹMY DUMNI, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI!

       *************************************************************************************
   *************************************************************************************

   BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KARSKU
   zaprasza
   14 października 2023 r. (w tą sobotę)
   od godz. 11:00 do 12:00
   dzieci w wieku od 7 do 14 lat
   na darmowe warsztaty
   „BUDUJEMY Z KLOCKÓW LEGO"

   Ilość miejsc ograniczona
   Tel. 667-851-287
   *************************************************************************************


   Narodowe czytanie 2023


   *************************************************************************************

   EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – PAJDA CHLEBA Z MASŁEM

   W Sali wiejskiej w Karsku 13 września 2023 r. odbyło się spotkanie międzypokoleniowe. Celem spotkania było odtworzenie tradycji „WYPIEKU CHLEBA i ROBIENIA MASŁA".
   Podczas spotkania pani Bożena Rabińska opowiedziała o sposobie wyrobu zakwasu
   chlebowego i upiekła taki właśnie chleb dla uczestników wydarzenia. Oczywiście nie mogło zabraknąć chleba na maślance czy drożdżach z dużą ilością różnego rodzaju nasion oraz bułek orkiszowych, pszennych i żytnich. Sprawnie poszło ubijanie masła ze świeżej, tłustej śmietany. Udało się go zrobić sporo, a powstałą maślankę rozlano uczestnikom wydarzenia do degustacji.
   Wypiekane chleby, bułki, rogale z kruszonką i podpłomyki cieszyły podniebienia. Na stole nie zabrakło również smalcu, ogórków i białego, kremowego sera własnej roboty.
   Czas nam umilił pan Paweł Leoszko przygrywając na akordeonie, a śpiewały panie z zespołu Karszczanki.
   Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie i mile spędzony czas.

    

    


   *************************************************************************************

    
   Dożynki Gminne 2023 rok

   W dniu 02.09.2023 r. odbyły się Dożynki Gminne. Gospodarzami byli mieszkańcy Karska.
   Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Św., którą celebrował ks. proboszcz Józef Dubiniec wraz z proboszczem Parafii Trzcinna Dariuszem Pilarskim. W czasie mszy zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz dary, które złożyli mieszkańcy Karska.

   Po mszy św. został utworzony korowód dożynkowy, prowadzony przez Kapelę Giżynianki, który wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami gminy Nowogródek Pomorski udali się na plac Folwarku Cysterskiego.

   Część oficjalną otworzył Wójt Gminy Pan Krzysztof Mrzygłód. Podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory, przyjął chleb od Starostów dożynek i podzielił się z mieszkańcami. Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Magdalena Lesiak i Pan Tadeusz Gurgul.
   Swoje wieńce dożynkowe ośpiewały zespoły Karszczanki i Giżynianki oraz mieszkańcy Parzeńska.
   W czasie dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszy wypiek ciasta ze śliwkami.

   W kategorii wieniec zwyciężyli :
   I miejsce - Sołectwo Karsko
   II miejsce - Sołectwo Świątki
   III miejsce - Sołectwo Trzcinna

   W kategorii ciasto ze śliwkami zwyciężyli :
   I miejsce - Wojdyła Waldemar
   II miejsce - Łozińska Zofia
   III miejsce - Niewiadomska Mirosława

   Część artystyczną otworzył występ zespołu Karszczanki, następnie zespół Giżynianki, Maja Dubaj, Gabrysia i Julka Pizon, Aneta Antonkiewicz, Zuzanna Dębska oraz satyryk Pan Mirosław Góra.

   Pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowała Młodzieżowa Drużyna Pożarowa OSP Karsko.
   Święto plonu nie mogło obejść się bez dodatkowych atrakcji jakimi były stoiska wystawiennicze sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń.
   Dla naszych najmłodszych przygotowano dmuchane zamki, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków oraz warsztaty edukacyjne na temat ekologii, które przygotowała fundacja SIRECO.
   Odbyły się także konkursy dla sołectw. Było mnóstwo śmiechu i radości.

   A to wszystko przy udziale sponsorów, którym bardzo dziękujemy :
   ENEA Oświetlenie - Szczecin
   Szymon Stróżyk - INŻYNIER Gorzów Wielkopolski
   Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogródku Pomorskim
   MALDROBUD Wiesława i Edward Malinowicz

   Podziękowania dla Pana Krzysztofa Sokoła za obsługę elektryczna i Fundacji SIRECO za edukację ekologiczną.
   Na zakończenie mogliśmy pobawić się przy piosenkach zespołu ,,StaśCar", Piękni i Młodzi Dawid Narożny – gwiazdy wieczoru oraz Jana Kozłowskiego.

   Dziękujemy wszystkim za obecność, wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok!

    


         *************************************************************************************


    *************************************************************************************
    Szanowni czytelnicy informujemy, że Biblioteka
    Publiczna w Karsku będzie czynna od 17 lipca 2023r.
    (poniedziałek)

    *************************************************************************************
    *************************************************************************************


    Dożynki Gminne Karsko 02 września 2023

    KONKURSY DOŻYNKOWE:
    - NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY
    - NA NAJSMACZNIEJSZY WYPIEK CIASTA ZE ŚLIWKAMI

    Karta zgłoszeniowa - wieniec dożynkowy
    Karta zgłoszeniowa - wypiek ciasta
    Regulamin Konkursu - wieniec dożynkowy
    Regulamin Konkursu - wypiek ciasta
    *************************************************************************************


    Szanowni Czytelnicy !
    W związku z przedłużającymi się pracami związanymi z skontrum (inwentaryzacja księgozbioru), biblioteka będzie nieczynna
    do 14 lipca 2023 r.
    Za utrudnienia przepraszamy.

    *************************************************************************************
    *************************************************************************************
    *************************************************************************************    Dnia 25 maja 2023r. Biblioteka Publiczna w Nowogródku Pomorskim będzie nieczynna.

    Od dnia 25 do 26 maja 2023r. Biblioteka Publiczna w Karsku będzie nieczynna.

     

    *************************************************************************************

    Dnia 25 marca 2023 roku w Sali Wiejskiej w Nowogródku Pomorskim odbył się finał XX  Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych. Jest to impreza cykliczna, propagująca twórczość ludową związaną ze Świętami Wielkanocnymi. Podczas trwania imprezy czynne były stoiska wystawiennicze, warsztaty rękodzielnicze (dekorowanie babeczek wielkanocnych) dla najmłodszych, pokonkursowa degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowogródku Pomorskim.

    W konkursie wzięli udział dorośli, dzieci, grupy oraz  Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy i nie tylko.

    Komisja  przy wyborze nagrodzonych prac kierowała się nawiązaniem do tradycji, ogólnym wrażeniem estetycznym, pomysłowością oraz bogactwem użytych naturalnych materiałów.

    Do oceny przedstawiono 137 prac w tym: 27 palm, 78 pisanek, 20 stroików oraz 12 bab wielkanocnych. Wręczono 30 nagród i 9 wyróżnień.

    Na uroczystości rozdania nagród swoją obecnością zaszczycili Nas Wójt Gminy Nowogródek Pomorski Krzysztof Mrzygłód, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, pierwszy zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Beata Wilk, Kierownik Powiatowego  Doradztwa Rolniczego w Myśliborzu Beata Burtniak, Komisarz Komendy powiatowej Policji w Myśliborzu Krystian Gzella, Proboszcz Parafii Nowogródek Pomorski Józef  Dubiniec, Przewodnicząca Rady Gminy Angelika Rutkowska.

    Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za przybycie i zapraszamy do udziału za rok.

    Serdeczne podziękowania kierujemy również do sponsorów:

    • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogródku Pomorskim,
    • Krzysztof Kucharski ENEA OŚWIETLENIE Szczecin,
    • Wiesława i Edward Malinowicz MALDROBUD,
    • Beata Wilk Pierwszy z-ca Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka, Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach,
    • Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku,

    oraz do organizatorów:

    • Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim,
    • Gmina Nowogródek Pomorski,
    • Koło gospodyń Wiejskich w Nowogródku Pomorskim.

    Wydarzenie uświetniła oprawa muzyczna LIVE MUSIC.

     

    https://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=16950

     

    Od 27.03.2023 r. – 06.04.2023 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w godzinach otwarcia Biblioteki odbywać się będzie wystawa prac konkursowych.

    SERDECZNIE ZAPRASZAMY

     

     

     

      
      


     *************************************************************************************
      


     Konkurs ,,Marka Lokalna" – 2 edycja. Stwórzmy Ją razem !

     Konkurs został ogłoszony w porozumieniu z pracownikami biura Lokalnej Grupy Działania (LGD) ,,Lider Pojezierza" w ramach projektu współpracy pn. ,,Marka Turystyczna – Sieć Ekomuzea". Pomysłodawcą idei konkursu i jego zasad, jest LGD ,,Leśna Kraina Górnego Śląska"

     Czym jest sam konkurs?

     Jeżeli jesteście rękodzielnikami, tworzycie unikatowe w skali regionu produkty i uważacie, że Wasze wyroby zasługują na uwagę, możecie się zgłosić do konkursu.

     Celem konkursu jest wyłonienie grupy najlepszych produktów i usług z obszaru LGD ,,Lider Pojezierza", które dzięki swoim walorom jakościowym i użytkowym będą kreatorem Marki Lokalnej.

     Konkurs obejmuje 4 kategorie:

     produkt spożywczy,

     sztuka/rękodzieło,

     produkt użytkowy/rzemiosło,

     produkt turystyczny/rekreacyjny.

     Poprzez konkurs, chcemy zachęcić uczestników, do tworzenia naszych pakietów turystycznych:

     Czar pary,

     Dawne dzieje i pradzieje,

     Zakony Pojezierza,

     Rzemiosł dawnych ślad,

     Parki, drzewa, lasy.

     Do udziału w konkursie „Marka Lokalna" mogą przystąpić:

     osoby indywidualne, amatorzy, profesjonaliści, grupy formalne i nieformalne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub wytwarzające produkty na terenie Lokalnej Grupy Działania ,,Lider Pojezierza", które zapoznały się z Regulaminem Konkursu „Marka Lokalna" oraz zaakceptowały jego postanowienia;

     do konkursu nie mogą być zgłoszone produkty/usługi, które uzyskały miano produktów regionalnych.

     Nagrody dla laureatów konkursu:

     Oznakowanie produktu/usługi Znakiem Promocyjnym „Marka Lokalna",

     Dla najlepszej propozycji ,,Marki Lokalnej" przygotowaliśmy bon towarowy o wartości 500,00 zł do sklepu sportowego,

     Szkolenie z zakresu promocji produktu lokalnego w Internecie,

     Promocja w mediach społecznościowych oraz na stronie Stowarzyszenia ,,Lider Pojezierza" oraz innych wydarzeń organizowanych przez LGD

     Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie (elektronicznie) i przesłanie mailowo, lub tradycyjną pocztą, tudzież osobiście do Biura LGD ,,Lider Pojezierza",

     Formularza zgłoszeniowego wraz z dokumentacją do dnia 30.06.2023 r. (decyduje data stempla pocztowego).

     Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy poniżej wiadomości.

     Adres mailowy:

     promocja@liderpojezierza.pl

     Adres siedziby Biura:

     LGD Stowarzyszenie ,,Lider Pojezierza"

     ul. Szosowa 2, 74-320 Barlinek.

     Regulamin konkursu

     Formularz zgłoszeniowy

     *************************************************************************************


     *************************************************************************************
     KALENDARZ IMPREZ ORGANIZOWANYCH NA TERENIE
     *************************************************************************************

     od 01 marca 2023r. będzie otwarta Biblioteka w Nowogródku Pomorskim

     *************************************************************************************

     Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach organizuje Wiosenną Wystawę Ogrodniczo-Pszczelarską w dniach 22-23 kwietnia 2023 r. Serdecznie Państwa zapraszamy.

     Ogrody Przelewice 2023


     *************************************************************************************

     Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w
     Toruniu zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie bibliotekarzom
     pracującym w Państwa placówce informacji o organizowanych
     bezpłatnych wydarzeniach online:

     * Wykład online_ Jak zmieniało się pojmowanie Kosmosu od Kopernika
     do czasów współczesnych, _ który odbędzie się 22 lutego 2023 r.
     (środa), godz. 17:00-18:00. Prelekcję wygłosi_ _dr hab. Andrzej
     Strobel z Katedry Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu Mikołaja
     Kopernika w Toruniu.

     Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny [1]

     *
     Spotkanie autorskie online z poetką, blogerką, autorką książek dla
     dzieci i dorosłych - panią Gabrielą Kotas. Wydarzenie odbędzie się
     23 lutego 2023 r. (czwartek) o godzinie 16:00.

     Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny [2]

     Z poważaniem

     Marzena Jarocka
     Biblioteka Pedagogiczna
     im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej
     w Toruniu

     Links:
     ------
     [1] https://www.bptorun.edu.pl/1131/nie-ucieraj-sie-o-drobiazgi-a-bij-sie-jezeli-trzeba-o-zasady-kim-byla-jadwiga-z-dzial
     [2] https://www.bptorun.edu.pl/1130/spotkanie-autorskie-online-z-poetka-pania-agnieszka-jarzebowska     *************************************************************************************


     *************************************************************************************

     ZMIANA GODZIN PRACY

     W dniu 06.02.2023 roku,

     Biblioteka Publiczna w Karsku
     czynna od godz. 8.00 do 16.00


     *************************************************************************************

     Serdecznie zapraszamy do udziałuw XX Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych.

     Finał odbędzie się 25 marca 2023 r. w Sali Wielskiej w Nowogródku Pomorskim.
     Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody. Jesteśmy przekonani, że spośród kategorii konkursowych uczestnicy znajdą te, które będą dla nich ciekawym wyzwaniem.
     Prosimy o rozpropagowanie poniższego dokumentu wśród osób mogących wziąć udział w naszym konkursie.

     ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH RĘKODZIELNICZYCH

     Dekorowanie babeczek

     Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa

      

     *************************************************************************************     *************************************************************************************

     ZMIANA GODZIN PRACYFILII W NOWOGRÓDKU POMORSKIM

     Od dnia 16.11.2022r. do odwołania
     biblioteka czynna
     w każdą środę od 7.30 do 13.00
     i czwartek od 7.30 do 11.45

     Za utrudnienia przepraszamy

     *************************************************************************************
     Biblioteka Publiczna w Karsku uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W 2022r. biblioteka uzyskała środki finansowe w kwocie 5384,00 zł, w ramach „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formie e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0".

     "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025".


     *************************************************************************************
     *************************************************************************************

     Dwieście lat temu w 1822 roku w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalszych dziejów literatury.

     W sali wiejskiej w Trzcinnej 09 września 2022 roku w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego wysłuchaliśmy czytanych przez lektorów utworów z "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

     "Pani Twardowska", ”Powrót taty", "Lilije" utwory naszego narodowego wieszcza, które wzbogaciły jubileuszowe czytanie o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.

     Pamiątką z uroczystości było zdjęcie Adama Mickiewicza wraz z fragmentem wiersza i dedykowaną pieczęcią.

     Dziękujemy wszystkim lektorom zaangażowanym w to wydarzenie, bez których nie mogłoby się odbyć.

     Paniom z SENIOR + w Trzcinnej dziękujemy za przygotowanie pysznego, słodkiego poczęstunku.

           *************************************************************************************

     DOŻYNKI GMINY NOWOGRÓDEK POMORSKI 2022

     W sobotę, 03 września 2022 r. gospodarzami Dożynek Gminy Nowogródek Pomorski zostali mieszkańcy Świątek.

     Uroczystości dożynkowe  rozpoczęły się Mszą Św. Polową poprowadzoną przez ks. proboszcza Józefa Dubińca przy udziale proboszcza z parafii Trzcinna. Podczas mszy zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz dary, które w ofiarowaniu złożyli Starostowie, sołtysi i przedstawiciele  sołectw.

     Po mszy przyszedł czas na część oficjalną, którą otworzył okolicznościowym przemówieniem Krzysztof Mrzygłód Wójt Gminy Nowogródek Pomorski.

     Starostami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy Świątek Monika Szachnowska i Sebastian Majewicz. Wójt Gminy przyjmując chleb od starostów podzielił go sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło.

     Swoje wieńce dożynkowe ośpiewały zespoły Giżynianki i Karszczanki.

     O godz. 16.00 rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej z Nowogródka Pomorskiego, następnie zespół Hermes swing ze Szkoły Muzycznej z Myśliborza, zespół Karszczanki, Zespół Ludowy Giżynianki, Maja Dubaj, Tomek Sumera, Aneta Antonkiewicz, Solo Band Jan Kozłowski Sumiak.

     Gwiazdami wieczoru byli Arek Mażewski i zespół DISCOBOYS.

     Oprócz występów artystycznych, odbyły się konkursy dożynkowe na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejszy Chleb Domowego Wypieku.

     Najsmaczniejszy Chleb Domowego Wypieku upiekły:

     1. miejsce – pani Zenona Lewandowska
     2. miejsce – pani Ewa Juśko
     3. miejsce – pani Leokadia Dul.

     Najpiękniejszy wieniec z tegorocznych zbóż wykonało sołectwo Trzcinna. II miejsce komisja przyznała sołectwu Kinice, a III sołectwu Parzeńsko. Sołectwo Trzcinna będzie reprezentowało Gminę Nowogródek Pomorski podczas Dożynek Powiatowych w Golenicach.

      

     Konkursy na wesoło poprowadziła pani Katarzyna Pilarczyk.

     Oczywiście świętowanie w naszej gminie nie mogło by się odbyć bez dodatkowych atrakcji czyli stoisk sołeckich, Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z różnymi smakołykami, animacji i dmuchańców dla dzieci. Wszystkie stoiska były pięknie przyozdobione.

     Wspólne świętowanie mieszkańców Gminy Nowogródek Pomorski zakończyła dyskoteka z Radiem Lipiany.

     Dziękujemy sponsorom, którzy rzeczowo lub finansowo wsparli tegoroczne Dożynki Gminne.

      A znaleźli się wśród nich:

     1. ENEA Oświetlenie oddział w Szczecinie
     2. Farm Equipment Sp. z o.o. – Pierre Leeijen Karsko
     3. Hydro-Serwis Marek Fijałkowski, Przemysław Wolański Myślibórz
     4. Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Myśliborzu
     5. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogródku Pomorskim
     6. Janina Siedlecka Sklep NINA w Karsku
     7. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „SANITAR” Gorzów Wielkopolski
     8. Sołtys Sołectwa Świątki
     9. „Stodoła- studio treningu funkcjonalnego” ze Świątek
     10. Usługi Gastronomiczne Józefa Krauze

      Podziękowania kierujemy w stronę delegacji wieńcowych i pracujących przy ich wyplataniu.

     Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Dożynek Gminnych w Świątkach.

     Dziękujemy również za obecność i wspaniała atmosferę naszym mieszkańcom i gościom, a na kolejne dożynki zapraszamy za rok.

      

        

      

      

       

       

      *************************************************************************************


      Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu autorskim online z poetką, pisarką, dziennikarką, zdobywczynią wielu nagród literackich – Panią Alicją Kuberską, które odbędzie się 7 września 2022 r. o godzinie 17:00. Podczas spotkania Pani Alicja zapozna nas ze swoją twórczością, a także odpowie na pytania dotyczące poezji i jej współczesnej recepcji czytelniczej.

      Spotkanie poprowadzi Marcin Żynda – nauczyciel bibliotekarz, pracownik Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

      Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

      Formularz rejestracyjny

      *************************************************************************************      WIELKIE DARCIE PIERZA

      W Sali wiejskiej w Karsku 27 sierpnia odbyło się spotkanie międzypokoleniowe. Celem spotkania było odtworzenie tradycji "DARCIA PIERZA",które było jedną z niewielu form życia towarzyskiego na wsi. Darcie pierza zakończone zostało WYSKUBKIEM. Podczas spotkania umilił nam czas pan Paweł Leoszko przygrywając na akordeonie i Maja Zygmunt na skrzypcach, śpiewały panie z zespołu Karszczanki.
      Serdecznie dziękujemy za przybycie i mile spędzony czas.

        


       *************************************************************************************

       MAPA WSPOMNIEŃ
       W Bibliotece w Karsku 26 sierpnia dzieci na dużym arkuszu papieru odtwarzały drogę spaceru "Wspomnień czar".
       Stosując różne techniki plastyczne uczestnicy zaznaczali miejsca, w których wykonywane były zawody obecnie zapomniane.

         


        *************************************************************************************


        UWAGA !!!
        Odjazdy autobusu 03.09.2022 na
        DOŻYNKI GMINNE W ŚWIĄTKACH

        KARSKO – 13:10 i 18:00
        GOLIN – 13:20 i 18:10
        TRZCINNA – 13:30 i 18:20
        NOWOGRÓDEK POMORSKI – 13:50 i 18:50
        GIŻYN – 13:00 i 18:45

        Powrót autobusu z DOŻYNEK GMINNYCH godz. 17:00        ***************************************************************************************
        ***************************************************************************************

        ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022

        ,,POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM ''

        19 sierpnia ( piątek) 2022
        Wspomnień Czar. Spacer historyczny.

        Miejsce zbiórki : Biblioteka Publiczna w Karsku, ul. Pionierów 15/3, godz. 11:30.

        Wiejski Ośrodek Kultury zaprasza na spacer ulicami Karska. Odwiedzimy miejsca, w których wykonywane były zawody obecnie zapomniane.

        Organizator : Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim.

         

        ***************************************************************************************        OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY NOWOGRÓDEK POMORSKI
        z dnia 8 sierpnia 2022 r.

        Na podstawie art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2022 r. poz. 559 z późn. zm.) oraz § 2 ust. 2 pkt 2 uchwały Rady Gminy Nowogródek Pomorski z dnia 28 grudnia 2007 roku w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Nowogródek Pomorski zawiadamiam

        o przeprowadzeniu od dnia 9.08.2022 r. do dnia 28.08.2022 r. konsultacji społecznych
        w formie ankiety dotyczących opracowania projektu

        „Strategii Rozwoju Gminy Nowogródek Pomorski do 2030 roku”

        Zawiadomienie umieszcza się:
        1. na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Nowogródek Pomorski, ul. A Mickiewicza 15
        2. na tablicach w sołectwach Gminy Nowogródek Pomorski
        3. na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowogródek Pomorski pod adresem: nowogrodekpomorski.pl
        4. na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej: bip.nowogrodekpomorski.pl
        Forma konsultacji:
        Elektroniczne wypełnienie ankiety dostępnej na stronie internetowej Urzędu Gminy (ANKIETA) lub wersji papierowej dostępnej w siedzibie Urzędu oraz jednostkach organizacyjnych gminy:
        • Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowogródku Pomorskim z siedzibą w Karsku
        • Wiejski Ośrodek Kultury w Karsku
        • Dom Seniora w Trzcinnej
        • oraz u sołtysów.
        Ankieta ma na celu zapoznanie się z opinią mieszkańców Gminy Nowogródek Pomorski na temat aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, mocnych i słabych stron Gminy, szans oraz zagrożeń związanych z jej rozwojem.

        Państwa opinia jest niezwykle istotna z punktu widzenia realności i skuteczności przyjętych w Strategii celów oraz zadań, mając tym samym duży wpływ na jakość gotowego opracowania.

         


        ***************************************************************************************

        ***************************************************************************************

        Regulamin Konkursu
        na "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy"
        Dożynki Gminne Świątki

         

        ***************************************************************************************        Diagram krzyżówka
        Regulamin
        Załącznik nr 1 zgoda na udział opiekun osoby nieletniej Konkurs Powiatowy
        Załącznik nr 2 zgoda uczestnika pełnoletniego
        ***************************************************************************************

        Biblioteka Publiczna w Karsku w okresie letnim
        od lipca 2022 r. do końca sierpnia 2022 r. będzie czynna

        Poniedziałek 7:30 - 16:00
        Wtorek 7:30 - 16:00
        Środa 8:00 - 16:00
        Czwartek 8:00 - 16:00
        Piątek 8:00 - 15:00


        ***************************************************************************************
        XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 28 maja - 4 czerwca 2022 roku pod hasłem
        ,,Cała Polska czyta dzieciom''

        ,,Nazywamy książkę przyjacielem. I słusznie. Bo naprawdę nie znajdziesz na świecie wierniejszego towarzysza nad książkę!" – myśl Gustawa Morcinka.

        03 czerwca Biblioteka Publiczna w Karsku podjęła się uczestniczenia w tej pięknej czytelniczej akcji- czytanie dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Uważamy, iż powinny włączyć się do niej wszystkie osoby pracujące z dziećmi. Głośne czytanie dzieciom jest zachętą dla dzieci do samodzielnego czytania. Dlatego też staramy się czytać dzieciom jak najwięcej książek wybranych z literatury dziecięcej. Przeczytałyśmy książkę,, Opowieści o tym, co w życiu ważne'' Marka Michalaka. To piękna i wartościowa książka dla dzieci o sile uczuć, słów i dyskusji w domu i podczas lekcji w szkole lub bibliotece. Bohaterowie Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich, które mogły przytrafić się każdemu dziecku. Tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru.
        Czytanie jest kluczem do wiedzy informacji. Rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację wzmacnia poczucie własnej wartości. Poszerza wiedzę ogólną ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Uczy wartości moralnych, kształtuje nawyk czytania na całe życie.


        ***************************************************************************************


        W 2022 roku Biblioteka Publiczna w Karsku, będzie czynna w jedną sobotę miesiąca od godz. 8:00-12:00.

        lipiec – 02
        sierpień - 06
        wrzesień – 17
        październik – 15
        listopad – 05
        grudzień – 03

        zapraszamy
        ***************************************************************************************        ***************************************************************************************        Warsztaty z zimnej porcelany w Bibliotece Publicznej w Karsku.

        Uczestnicy poznali sposób wykonania zimnej porcelany, mieszania składników, wałkowania i wykonania z masy pojemników na drobiazgi dla swoich ukochanych mam.
        Efekty pracy uczestników warsztatów:


                   ***************************************************************************************         ***************************************************************************************
                     ***************************************************************************************

          ***************************************************************************************

          ***************************************************************************************
          W sobotę, 09 kwietnia w Sali Wiejskiej w Nowogródku Pomorskim odbył się Finał XIX Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.

          W konkursie udział wzięli, amatorzy, dzieci, młodzież i Koła Gospodyń Wiejskich. Do oceny przedstawiono także prace indywidualne i zbiorowe. Nadesłano 156 prac w tym: palm - 36, pisanek - 107, bab - 8, stroików - 5. Wręczyliśmy 42 nagrody i wyróżnienia.
          Komisja przy wyborze nagrodzonych prac kierowała się zasadami: tworzenie prac zgodnie z polskimi tradycjami wielkanocnymi, wykorzystaniem materiałów naturalnych; trawa, krepa, sznurek, papier, farby, drewno, suszone kwiaty, zboża itp. Nie były brane pod uwagę prace, które miały dużą ilość sztucznych elementów, gotowych zakupionych wielkanocnych stroików. Ważnym kryterium było artystyczne podejście, szczególnie w wykonaniu palm , estetyka całości, wykonanie kwiatów itp. Wszystkie prace zostały dokładnie obejrzane przed wydaniem werdyktu.
          Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom, nauczycielom dziękujemy za udział. Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy twórczej w poszukiwaniu inspiracji i tradycji. Zapraszamy do następnych konkursów.
          W trakcie podsumowania konkursu można było skorzystać z warsztatów rękodzielniczych. Dorośli i dzieci wyplatali przepiękne koguty i kury a dzieci malowały kolorowe jajka. Było także 6 stoisk wystawienniczych, gdzie mogliśmy zakupić ozdoby wielkanocne. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowogródka Pomorskiego przygotowały stół degustacyjny na którym były potrawy wielkanocne. Wydarzenie uświetniła oprawa muzyczna Radia Lipiany.
          Serdecznie dziękujemy wszystkim na przybycie i zapraszamy na kolejny rok.
          Podziękowania kierujemy do sponsorów:
          - Urząd Marszałkowski
          - Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogródku Pomorskim
          - MALDROBUD Wiesława i Edward Malinowicz
          do organizatorów :
          - Gmina Nowogródek Pomorski,
          - Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim ,
          - Koło Gospodyń Wiejskich z Nowogródku Pomorskim
          i współorganizatora :
          - Województwo Zachodniopomorskie @pomzachodnie, @pomorzezachodnienews,
          ***************************************************************************************


          ***************************************************************************************

          Serdecznie zapraszamy do udziału

          w XIX Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych.

          Finał odbędzie się 09 kwietnia 2022 r. w Sali Wielskiej w Nowogródku Pomorskim.
          Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody. Jesteśmy przekonani, że spośród kategorii konkursowych uczestnicy znajdą te, które będą dla nich ciekawym wyzwaniem.
          Prosimy o rozpropagowanie poniższego dokumentu wśród osób mogących wziąć udział w naszym konkursie.

          ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH RĘKODZIELNICZYCH
          Sianoploty
          Wielkanocne zajączki, wesołe jajeczka          ***************************************************************************************


          W 2022 roku Biblioteka Publiczna w Karsku,

          będzie czynna w jedną sobotę miesiąca od godz. 8:00-12:00.

          marzec - 05 i 26
          kwiecień - 23
          maj - 07
          czerwiec - 04

          Zapraszamy.          ***************************************************************************************

          Spotkanie DKK dla dzieci w Nowym Roku 2022 odbyło się 11 stycznia.

          Czytaliśmy książkę Agnieszki Stelmaszyk " Tajemnica weneckiej maski". Nieoczekiwane zaproszenie na stare, pełne kurzu i pajęczyn zamczysko w środku burzy. Jak w każdym starym zamku jest zakazana komnata, a w niej czai się potwór. Autorka znakomicie buduje napięcie, nie ma mowy o nudzie. Akcja jest dynamiczna i zaskakująca.
          Dzieci na zakończenie miały okazję zaprojektować własną maskę.
          Następne spotkanie 8 lutego 2022r. godz. 14:30 - książka Magdaleny J. Sakowskiej "Pączek jedzie do Zakopanego".          ***************************************************************************************          W dniu 07 stycznia 2022 roku /piątek /

          Biblioteka Publiczna w Karsku nieczynna

          / wolne za 01 stycznia 2022 /.

          Przypominamy, że Biblioteka pełni dyżur

          15 stycznia 2022 roku / sobota / 8.00-12.00

          ZAPRASZAMY


          ***************************************************************************************

          ***************************************************************************************

          Informacja o godzinach otwarcia biblioteki

          W dniu 24.12.2021 roku /piątek/ biblioteki nieczynne.

          W 2022 roku Biblioteka Publiczna w Karsku, będzie pełniła dyżur w jedną sobotę każdego miesiąca.

          15 stycznia 2022 roku / sobota / 8.00 - 12.00

          ZAPRASZAMY
          ***************************************************************************************

          Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Karsku z panią Ewą Rzepecką. Szczegóły spotkania na niżej zamieszczonym plakacie          ***************************************************************************************


          plakat


          ***************************************************************************************

          ***************************************************************************************
          Biblioteka Publiczna w Karsku uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W 2021 r. biblioteka uzyskała środki finansowe w kwocie 2692 zł, w ramach „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formie e-booków i/lub audiobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0."

          "Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025"


          ***************************************************************************************
          POMORZE ZACHODNIE – MOJE MIEJSCE NA BIZNES
          Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Sławieńskiego w partnerstwie z Zachodniopomorską Grupą Doradczą Sp. z o.o. ze Szczecina oraz Fundacją Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości z Koszalina realizują projekt pt. „POMORZE ZACHODNIE – MOJE MIEJSCE NA BIZNES" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

          KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
          Uczestnikiem projektu może zostać osoba która spełnia łącznie poniższe warunki:
          1. jest osobą fizyczną w wieku 18-29 lat zamieszkującą województwo zachodniopomorskie oraz:
          - jest osobą bezrobotną niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy, która utraciła zatrudnienie po 1 marca 2020 r. wskutek pandemii COVID-19 [np. pracodawca nie przedłużył umowy o pracę/ zlecenie/ dzieło lub ją rozwiązał z przyczyn finansowych, redukcji etatu itp., przy czym utrata zatrudnienie nie mogła nastąpić z winy pracownika]
          lub
          - jest osobą bezrobotną niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy lub bierną zawodowo należącą do jednej z grup tj.: kobiet, osób o niskich kwalifikacjach, osób z kategorii NEET, osób z niepełnosprawnością,
          2. deklaruje rejestrację działalności gospodarczej na obszarze woj. zachodniopomorskiego,
          3. nie jest Uczestnikiem w innym projekcie EFS,
          4. nie należy do grupy docelowej określonej dla trybu konkursowego w poddziałaniu 1.3.1. POWER oraz nie jest wykluczona z możliwości udziału w projekcie.

          JAKIE WSPARCIE MOŻNA UZYSKAĆ W PROJEKCIE?
          W ramach projektu zapewniamy uczestnikom m.in.:
          1. szkolenie ABC Przedsiębiorczości przed rozpoczęciem działalności gospodarczej;
          2. wsparcie eksperta dotacyjnego w technicznym przygotowaniu biznesplanu;
          3. wsparcie finansowe nawet do 38 050,00 zł w tym:
          - 23.050,00 zł bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej oraz
          - do 2.500,00 zł/miesiąc wsparcia pomostowego przez okres 6 miesięcy na pokrycie wydatków koniecznych do poniesienia w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej;
          4. obiad i serwis kawowy podczas szkoleń;
          5. materiały szkoleniowe;
          6. zwrot kosztu dojazdu na szkolenia.

          CO MUSZĘ ZROBIĆ ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
          W terminie naboru, który jest publikowany na stronie http://dotacjepz.zgd.com.pl/rekrutacja/ należy złożyć Formularz rekrutacyjny dostępny na stronie http://dotacjepz.zgd.com.pl/dokumenty-do-pobrania/ poprzez jedną z form o których mowa w informacji o naborze lub REGULAMINIE REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU.

          PLANOWANE TERMINY NABORU:
          WRZESIEŃ 2021/PAŹDZIERNIK 2021/LISTOPAD 2021

          GDZIE UZYSKAM INFORMACJE O PROJEKCIE?
          http://dotacjepz.zgd.com.pl/

          BIURO PROJEKTU:
          a) Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Sławieńskiego
          ul. J. Chełmońskiego 30, 76-100 Sławno
          e-mail: inkubator@powiatslawno.pl tel. 59 810 48 03
          b) Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o.
          al. Niepodległości 22 (2 piętro), 70-412 Szczecin
          e-mail: dotacjepz@zgd.com.pl tel. 517 663 672
          c) Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości
          ul. Zwycięstwa 42, 75-037 Koszalin
          e-mail: dotacjepz@biznes.koszalin.pl tel. 721 790 977

           


          ***************************************************************************************


          MOJA WŁASNA FIRMA – szczepionką na brak pracy!
          Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie realizuje projekt pt. „MOJA WŁASNA FIRMA – szczepionką na brak pracy!" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

          KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
          Uczestnikiem projektu może zostać osoba fizyczna w wieku 18-29 lat która spełnia łącznie następujące warunki:
          1. jest osobą bezrobotną niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy, która utraciła zatrudnienie po 1 marca 2020 r. wskutek pandemii COVID-19 [np. pracodawca nie przedłużył umowy o pracę/ zlecenie/ dzieło lub ją rozwiązał z przyczyn finansowych, redukcji etatu itp. przy czym utrata zatrudnienie nie mogła nastąpić z winy pracownika]
          2. ma wykształcenie maksymalnie średnie [ukończone technikum, liceum, szkoła zawodowa lub w trakcie studiów pierwszego stopnia – studenci zaoczni],
          3. zamieszkuje województwo zachodniopomorskie i deklaruje rejestrację działalności gospodarczej na obszarze województwa zachodniopomorskiego,
          4. nie jest uczestnikiem w innym projekcie EFS,
          5. nie należy do grupy docelowej określonej dla trybu konkursowego w poddziałaniu 1.3.1. POWER oraz nie jest wykluczona z możliwości udziału w projekcie.

          JAKIE WSPARCIE MOŻNA UZYSKAĆ W PROJEKCIE?
          W ramach projektu zapewniamy uczestnikom m.in.:
          1. szkolenie „ABC Przedsiębiorczości" przed rozpoczęciem działalności gospodarczej;
          2. wsparcie eksperta dotacyjnego w technicznym przygotowaniu biznesplanu;
          3. wsparcie finansowe nawet do 38 050,00 zł w tym:
          - 23.050,00 zł bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej oraz
          - do 2.500,00 zł/miesiąc wsparcia pomostowego przez okres 6 miesięcy na pokrycie wydatków koniecznych do poniesienia w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej;
          4. obiad i serwis kawowy podczas szkoleń;
          5. materiały szkoleniowe;
          6. zwrot kosztu dojazdu na szkolenia.

          CO MUSZĘ ZROBIĆ ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
          W terminie naboru, który jest publikowany na stronie https://zgd.com.pl/portfolio/moja-wlasna-firma-szczepionka-na-brak-pracy/ należy złożyć Formularz rekrutacyjny dostępny na stronie https://zgd.com.pl/dokumenty-mwf/ poprzez jedną z form, o których mowa w informacji o naborze lub REGULAMINIE REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU.

          PLANOWANE TERMINY NABORU:
          WRZESIEŃ 2021/PAŹDZIERNIK 2021

          GDZIE UZYSKAM INFORMACJE O PROJEKCIE?
          https://zgd.com.pl/portfolio/moja-wlasna-firma-szczepionka-na-brak-pracy/

          W projekcie dostępne tylko 20 miejsc

          BIURO PROJEKTU:
          Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o.
          al. Niepodległości 22 (2 piętro), 70-412 Szczecin
          e-mail: dotacje@zgd.com.pl tel. 517 663 672          ***************************************************************************************
          Odjazdy autobusu na Dożynki Powiatowo – Gminne
          Giżyn 2021
          (przystanki, tam gdzie zawsze)
          18 września 2021 r.

          Świątki 12:10,

          - Trzcinna 12:20

          - Golin 12:25

          - Karsko 12:35

          - Nowogródek Pomorski 12:45

          ***************************************************************************************
          *************************************************************************************

           W piątek 3 września rozpoczęła się akcja Narodowego Czytania w Sali Wiejskiej w Trzcinnej.Tegoroczną lekturą była Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, utwór, który od lat uważany jest za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

          Organizatorami tegorocznego czytania był Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim i Senior+ z Trzcinnej.

          Dziękujemy wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu.

          Link do filmu


          ***************************************************************************************


          KONKURS NA NAJSMACZNIEJSZY WYPIEK CIASTA ZE ŚLIWKAMI

          Organizator, miejsce i termin konkursu:

          1. Gmina Nowogródek Pomorski
          2. Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim
          Termin: 18 września 2021 r.
          Miejsce: Giżyn

          Cele konkursu:

          1. Kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.
          2. Promocja i kultywowanie tradycji wypieku ciasta.
          3. Wymiana doświadczeń z zakresu wypiekania ciast.
          4. Aktywizacja społeczności lokalnej.

          Kryteria oceny:

          1. Walory smakowe: (1-5 punktów)
          2. Pulchność ciasta: (1 - 5 punktów)
          3. Estetyka podania: (1-3 punkty)
          4.

          Warunki uczestnictwa:

          Konkurs ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.

          Nagrody:

          1. Organizatorzy zapewniają nagrody rzeczowe.
          2. Komisja konkursowa przyzna I, II, III miejsce.

          Zgłoszenie do udziału w Konkursie:

          W konkursie na ''Najsmaczniejszy wypiek ciasta ze śliwkami'' wezmą udział osoby, które zgłoszą chęć udziału do dnia 18 września br. na adres e-mail kontakt@wok-np.pl lub osobiście w Wiejskim Ośrodku Kultury ul. Szkolna 5 74-304 Nowogródek Pomorski.

          Komisja konkursowa:

          W celu rozstrzygnięcia konkursu, organizator powoła komisję konkursową.. Decyzja komisji jest ostateczna i niepodważalna.

          Ogłoszenie wyników:

          Wyniki konkursu ogłoszone zostaną po uzgodnieniu przez komisję konkursową w dniu
          18 września 2021r. podczas Dożynek Gminnych, które odbędą się w Giżynie

          Informacja o celu i sposobie przetwarzania danych:

          Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane dla celów związanych z uczestnictwem w konkursie tj. oceny, klasyfikacji i promocji konkursu w mediach.
          Pani/Pana Pani/Pana dane są przetwarzane na podstawie art.6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO"), (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.) tj. na podstawie wyrażonej zgody.
          Pani/Pana dane zostaną upublicznione, w związku z upublicznieniem wyników konkursu w mediach służących do informowania społeczności lokalnej o wydarzeniach mających miejsce na terenie Gminy Nowogródek Pomorski lub służących promocji osiągnięć Gminy i jej mieszkańców.
          Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa ich podania uniemożliwi
          klasyfikowanie Pani/Pana w konkursie ''Najsmaczniejszy wypiek ciasta ze śliwkami''.

          Uwagi końcowe:

          1. Wypieki zgłoszone do konkursu zostaną w całości przeznaczone do wspólnej degustacji po ogłoszeniu wyników.
          2. Biorący udział w konkursie potwierdzają, że wyrażają zgodę na zasady konkursu zawarte w niniejszym regulaminie i w pełni go akceptują.
          3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem rozstrzyga organizator konkursu.          ***************************************************************************************


                                                                                                             
          ***************************************************************************************

          Regulamin Konkursu
          na "Najpiękniejszy Gminny Wieniec Dożynkowy"

          ORGANIZATORZY:
          Gmina Nowogródek Pomorski
          Rada Sołecka Giżyn
          Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim

          MIEJSCE KONKURSU:

          Giżyn – boisko sportowe

          18 września 2021 r.

          CELE KONKURSU:

          1. Wybór najpiękniejszego wieńca wykonanego zgodnie tradycją.
          2. Kultywowanie oraz popularyzacja tradycji regionalnych związanych ze świętem plonów.
          3. Popularyzacja twórczości artystycznej oraz rozbudzenie zainteresowań tradycją ludową.
          4.Prezentacja bogactwa plonów wplecionych w wieniec dożynkowy jako głównego rekwizytu obchodów święta plonów.

          UCZESTNICTWO:

          1. Każde sołectwo z terenu Gminy Nowogródek Pomorski może zgłosić do konkursu po jednym wieńcu dożynkowym, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji dawnych wieńców dożynkowych.
          2. Wykonawcą wieńca może być: sołectwo, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP, zespół ludowy lub inna organizacja bądź stowarzyszenie działające w danym sołectwie.
          3. Warunkiem uzyskania punktowanego (nominowanego do nagrody) miejsca w konkursie jest zgłoszenie się do konkursu do dnia 03 września 2021 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury
          w Nowogródku Pomorskim (tel. 95 747 80 70)
          4. Delegacje z wieńcami przyjeżdżają na miejsce konkursu na koszt własny.
          5. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu 18 września 2021 roku ok. godz. 18.00 /scena/.

          KOMISJA KONKURSOWA:

          1. Oceny wieńców dokona Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora.
          2. Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
          3. Komisja Konkursowa sporządzi protokół z oceny wieńców wraz z uzasadnieniem.

          KRYTERIA OCENY:

          1.Oceniane będą prace nawiązujące formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych – max. 20 pkt:
          - w kształcie kopuły najczęściej o kolistej podstawie i krzyżujących się u szczytu ramionach,
          - w kształcie stożka utworzonego z kilku wianków, ułożonych jeden nad drugim, a każdy kolejny o mniejszej średnicy,
          - w kształcie płaskiej korony,
          - zwieńczenie całej formy (krzyż, hostia, monstrancja)
          - szkielet konstrukcyjny wieńca (wiklina, metal lub drewniane listewki)
          2. Użycie jako podstawowych materiałów związanych ze świętem plonów, tj.: kłosów, ziaren, owoców, warzyw, kwiatów, ziół – max. 10 pkt
          3. Walory estetyczne, wykonanie (kompozycja, bryła, dobór barw, technika itp.) - max. 10 pkt
          4. Użycie materiałów plastikowych, styropianowych, , sztucznych kwiatów – 5 punktów ujemnych
          5. Wykorzystanie roślin będących pod ochroną – 5 punktów ujemnych

          NAGRODY:

          1. Organizatorzy zapewniają nagrody pieniężne.
          2. Komisja konkursowa przyzna I, II, III miejsce oraz nagrody za udział.

          OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH:
          Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane wyłącznie do celów związanych z organizowaniem konkursu przy zachowaniu zasad określonych w ustawie o ochronie danych osobowych.

          UWAGI KOŃCOWE:
          1. Biorący udział w konkursie potwierdzają, że wyrażają zgodę na zasady Konkursu zawarte w niniejszym regulaminie i w pełni je akceptują.
          2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem rozstrzyga Organizator Konkursu.
          3. Więcej informacji na temat Konkursu udziela Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim ul. Szkolna 5, tel. 95 747 80 70.
          4. Zgłoszenie udziału w konkursie jest równoznaczne ze zgodą na fotografowanie wieńca oraz osób prezentujących go lub przebywających w jego bezpośrednim otoczeniu oraz na wykorzystanie zdjęć w celach promocyjnych Gminy Nowogródek Pomorski oraz Wiejskiego Ośrodka Kultury w Nowogródku Pomorskim.
          5.Regulamin konkursu zostanie podany do wiadomości publicznej poprzez umieszczenie na stronie internetowej Gminy Nowogródek Pomorski oraz Wiejskiego Ośrodka Kultury w Nowogródku Pomorskim.          ***************************************************************************************

          XIII EDYCJA KONKURSU
          NA PRACE DOTYCZĄCE POLSKIEGO ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH
          „POLSKA WIEŚ – DZIEDZICTWO I PRZYSZŁOŚĆ”

            

           Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła XII edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO. 

           Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi. 

           W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:

            

            1.       Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;

           2.       Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.

            

           W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.

            

           Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.

            

           TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 31 LIPCA 2021 R.

            

           Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl orazsą dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa,ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Jakub Zieliński, e-mail: j.zielinski@fdpa.org.pl tel. 695116110; 22 864 03 90. Informacje na temat poprzednich edycji konkursu, KapitułyKonkursowej i laureatów można znaleźć na stronie internetowej www.fdpa.org.pl oraz na www.facebook.com/Fundacja.FDPA.

            

            

           ***************************************************************************************

           ZAPRASZAMY CHĘTNYCH NA SPOTKANIE INFORMACYJNE PROJEKTU "MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2021-2023"

           Kiedy: 12.07.2021 g. 17:00

           Gdzie: Wiejski Ośrodek Kultury w Karsku ul. Pionierów 15 - budynek Gminnej Biblioteki Publicznej

           Cel: Spotkanie informacyjne projektu, oraz animacja wraz z warsztatem partycypacji

           Szczegóły:
           Projekt pt. "MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2021-2023" współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

           Mikrodotacje udzielane w konkursie ofert przeznaczone będą na rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych oraz wzmocnienie potencjału młodych organizacji pozarządowych.

           Wysokość i warunki wykorzystania dotacji:
           • Kwota mikrodotacji nie może jednorazowo przekraczać 5000 zł.
           • Mikrodotacja może być wykorzystana tylko w celu realizacji działań skierowanych do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego lub rozwoju organizacji pozarządowej zarejestrowanej na terenie województwa zachodniopomorskiego.
           • Dotacje nie mogą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej prowadzonej przez organizacje pozarządowe i podmioty uprawnione do ubiegania się o dotację.
           • W przypadku projektów składanych przez Patrona i grupy – Patron ponosi koszty zakupu towarów i usług związane z realizacją lokalnego przedsięwzięcia przez grupę nieformalną.
           • Patron nie przekazuje środków grupie nieformalnej. Każdy dowód księgowy (np. faktura, rachunek lub inne) dokumentujący zakup towaru lub usługi związanej z realizacją lokalnego przedsięwzięcia przez grupę nieformalną musi być wystawiony na Patrona.
           • Wszystkie projekty realizowane dzięki mikrodotacjom muszą pośrednio zmierzać do osiągnięcia celu głównego i celów szczegółowych Programu NOWEFIO na lata 2021–2030.
           • Za cel główny przyjmuje się zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych województwa zachodniopomorskiego w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalne sektora obywatelskiego w województwie zachodniopomorskim.
           • Mikrodotacje mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie dwóch rodzajów projektów, tj. dotyczących wszystkich sfer działalności pożytku publicznego w ramach inicjatywy oddolnej oraz wsparcia rozwoju młodych organizacji.

           ***************************************************************************************           ,,BIBLIOTEKA POD CHMURKĄ 2021"
           ZAPRASZAMY DZIECI SZKOLNE NA WAKACYJNE
           WARSZTATY DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KARSKU.

           Warsztaty będą odbywać się dwa razy w tygodniu:
           w PONIEDZIAŁEK od 12:00 do 14:00
           i we WTOREK od 10:00 do 12:00.

            

           Zapisy od dnia 02 lipca 2021 r.
           tel. 957478070
           Ilość miejsc ograniczona.

            

           LIPIEC

            

           26.07.2021 r. od 12:00 do 14:00
           1. „Bezpieczne wakacje":
           12.07.2021 r. - od 12:00 do 14:00 Wizyta strażaków OSP Karsko -
           1. Zajęcia integracyjne: prelekcja na temat bezpieczeństwa „Skarpetkowe potworki" ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
           2. Gry i zabawy stolikowe 2. Prezentacja pojazdu i sprzętu pożarniczego.

            

           13.07.2021 r. - od 10:00 do 12:00 27.07.2021 r. od 10:00 do 12:00
           1. „Indiańskie naszyjniki"- warsztaty 1. „Decoupage na mydle".
           2.Zabawy na powietrzu 2. Zabawy z piłką – gra w dwa ognie.

            

           19.07.2021 r. - od 12:00 do 14:00
           1. „Kamieniaczki"- figurki według uzn
           2. Gry na powietrzu – guma, skakanka,kręgle

            

           20.07.2021 r. - od 10:00 do 12:00
           1. Malowanie i ozdabianie „Kamieniaczków" (c.d.)
           2. Gry planszowe

            

           SIERPIEŃ

            

           02.08.2021 r. - od 12:00 do 14:00
           1.„Pasta nie tylko do zębów"
           2.Gry planszowe.

            

           03.08.2021 r. - od 10:00 do 12:00
           1.Warsztaty kulinarne „Kociołek mojej babci"
           (Sala Wiejska Karsko)

            

           09.08.2021 r. - od 12:00 do 14:00
           1.„Zakładki do książki" i „Kolorowe motyle"
           2. Malowanie kredą i inne zabawy na powietrzu.

            

           10.08.2021 r. - od 10:00 do 12:00
           1.Warsztaty kulinarne „Kociołek mojej babci".
           (Sala Wiejska Karsko)

            

           16.08.2021 r. - od 12:00 do 14:00
           1. „Pszczółki i inne owady" z papieru i kleju.
           2.Zajęcia sportowe – zawody.

            

           17.08.2021 r. - od 10:00 do 12:00
           1.Warsztaty kulinarne „Kociołek mojej babci"
           (Sala Wiejska Karsko)

            

           23.08.2021 r. - od 12:00 do 14:00
           1. „Pieczątki z warzyw" - tworzenie obrazków
           2.Zajęcia sportowe na powietrzu.

            

           24.08.2021 r. - od 10:00 do 12:00
           1.Warsztaty kulinarne „Kociołek mojej babci".
           ( Sala Wiejska Karsko)


           ***************************************************************************************           KALENDARZ IMPREZ ORGANIZOWANYCH

           NA TERENIE GMINY NOWOGRÓDEK POMORSKI

           W ROKU 2021

           Data

           Nazwa imprezy

           Miejsce

           Organizator

            

           CZERWIEC

           1 - 8.06.2021

           Cała Polska Czyta Dzieciom

           Biblioteka Publiczna Karsko/Nowogródek Pomorski

           Biblioteka Publiczna Karsko/Nowogródek Pomorski

           12.06.2021

           Dzień Dziecka

           Kinice

           Rada Sołecka Kinice

            

           Sołeckie Dni Dziecka

            

           Poszczególne Sołectwa Gminy Nowogródek Pomorski

            

           Trening charytatywny

           Świątki

           Klub Sportowy Fitness

           p. Pilarczyk

            

           Rajd „Harcerska Meta”

           Nowogródek Pomorski

           Karsko

           3 Harcerska Drużyna Pożarnicza Wędrowny Traper

           28.06-09.07

           2021

           Półkolonie dla dzieci

           Nowogródek Pomorski

           Oratorium Stasiówka

                                          

           LIPIEC

            

           Biblioteka pod chmurką

           Karsko

           WOK Nowogródek Pomorski

           04.07.2021

           Dzień Dziecka

           Świątki

           Rada Sołecka Świątki

           22-25.07.2021

           Przyjazd grup rekonstrukcyjnych z całego świata Heros von Borcke

           Giżyn

           Rada Sołecka Giżyn

           Ochotnicza Straż Pożarna Giżyn

                                                             

           SIERPIEŃ

            

           Biblioteka pod chmurką

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury Nowogródek Pomorski

            

           Zachodniopomorskie i Europejskie Dni Dziedzictwa

           „Kociołek mojej babci”

           Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

            

           Konkurs plastyczny

           „Śladami naszych dziadków”

           Stare uliczki i zabytki

           Gminy Nowogródek Pomorski

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

                                                           

           WRZESIEŃ

           03.09.2021

           Narodowe Czytanie
           „Moralność pani Dulskiej

           Trzcinna

           Wiejski Ośrodek Kultury Nowogródek Pomorski

            

           12.09.2021

           Zakończenie lata- Festyn rodzinny

           Karsko

           Rada Sołecka

            

           18.09.2021

           Dożynki Powiatowo - Gminne

           Giżyn

           Rada Sołecka Giżyn

           Gmina Nowogródek Pomorski

            

           Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

           Karsko

           Nowogródek Pomorski

           Biblioteka Publiczna/Filia Nowogródek Pomorski

            

           Festyn Rodzinny Patrona Oratorium

           Nowogródek Pomorski

           Oratorium Stasiówka

                                        

           PAŹDZIERNIK

           3.10.2021

           Wiejska 10-tka

           Nowogródek Pomorski

           Nowogródzkie Stowarzyszenie Rodziców Nasza Gromada

           09.10.2021

           Noc Bibliotek

           Hobbit

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

           15.10.2021

           Dzień Seniora

           Trzcinna

           Gminny  Ośrodek Pomocy Społecznej Karsko

            

           Wyjazd na warsztaty ceramiczne

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

            

           Grzybobranie – wyjazd integracyjny

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

            

           Cecyliada

           Giżyn

           Stowarzyszenie na rzecz wsi Giżyn

           OSP Giżyn

                                                  

                                                            LISTOPAD

            

           11.11.2021

           Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

            

           Karsko

            

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

           TPKiO

            

           Andrzejki dla dorosłych

           Trzcinna

           Dzienny Dom Pobytu

           Senior +

            

           Święto Dyni- warsztaty

           Karsko

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

                                                    

           GRUDZIEŃ

            

           Słodkie Kartki Świąteczne - warsztaty

           Trzcinna

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

            

           Warsztaty Świątecznych Niespodzianek

           Trzcinna

           Wiejski Ośrodek Kultury

           Nowogródek Pomorski

           5-18.XII.2021

           Prezentacje Bożonarodzeniowe

           Karsko

           Nowogródek Pomorski

           Giżyn

           TPKiO
           Koło KGW Karsko

           16.XII.2021

           Wieczór Wigilijny

           Trzcinna

           Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Karsko

            

            

           ***************************************************************************************


           Gminny Przegląd Kulturalny

             

            ***************************************************************************************


            Świąteczny klimat
              

             ***************************************************************************************


             Zmiany w Bibliotece w Karsku

             Co zmieniło się w bibliotece w Karsku w ostatnim czasie? Jak pandemia wpłynęła na pomysłowość bibliotekarzy? Tego i jeszcze więcej dowiecie się z naszego najnowszego filmiku. Zapraszamy na projekcję!

               Link do filmu na portalu Facebook
              ***************************************************************************************


              UWAGA! Zmiana funkcjonowania WOK


              Na podstawie § 6 ust. 11a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, informujmy, że działalność biblioteczna polegająca na udostępnianiu zbiorów czytelnikom i użytkownikom zostaje wstrzymana, podobnie jak organizacja wydarzeń kulturalnych.

              Pracownicy WOK pozostają do dyspozycji czytelników telefonicznie: 95 747 8070 lub mailowo: kontakt@wok-np.pl w godzinach 8:00-13:00, od pn do pt. W tym czasie wykonywane są prace wewnętrzne, polegające m.in. na opracowywaniu zbiorów, udziale w szkoleniach i webinariach, pracy redakcyjnej nad planowaną gazetką, aktualizacją dokumentacji, czy doposażeniem instytucji (np. zakup regałów).

              Opisany sposób funkcjonowania obowiązuje od 9 do 29 listopada 2020.
              ***************************************************************************************


              "Mała Książka - Wielki Człowiek"
              w bibliotekach w Karsku i Nowogródku Pomorskim!
              mała książka

              Jak przystąpić do projektu?

              ☑Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Adresy bibliotek dostępne są na stronie: www.wielki-czlowiek.pl
              (na liście znajdują się tylko biblioteki główne - sprawdź podległe im filie, gdzie również możesz odebrać Wyprawkę!).

              ☑Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.

              ☑Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.

              ☑Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.

              ☑Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

              ☑Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.
              ***************************************************************************************

              Noc bibliotek z Harrym Potterem

              „Witam w Hogwarcie. Za chwilę przekroczycie ten próg, ale zanim usiądziecie, przydzielimy was do waszych domów. Zwą się: Gryffindor Hufflepuff Ravenclaw i Slytherin. Na czas pobytu tutaj każdy dom zastępuje rodzinę. Za osiągnięcia otrzymujecie punkty, za złamanie zasad odejmujemy je. Punkty dodaje się, a dom, który ma ich najwięcej zdobywa Puchar Domów. Ceremonia przydziału zacznie się za chwileczkę. Gdy kogoś wyczytam, podchodzi tutaj. Wtedy tiara przydziału wyznaczy wam wasze domy" – tymi słowami prof. McGonagall powitała młodych adeptów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, z tymczasową siedzibą w... Bibliotece Publicznej w Karsku.

              Tych, który zdecydowali się spędzić piątkowy wieczór wśród bibliotecznych regałów, z pewnością zaskoczył wyjątkowy klimat tego miejsca. Panie bibliotekarki zadbały o to, aby wrażenia były niezapomniane, a wręcz magiczne! Była więc o scenografia i kostiumy przywołujące na myśl scenerię znanego czytelnikom z książek o Harrym Potterze Hogwartu.

              Wydarzenie zostało podzielone na dwie tury, tak aby z przygotowanych atrakcji mogło skorzystać jak najwięcej dzieci. Od godziny 17:00 gościliśmy więc dzieci młodsze, na 19:00 przybyła młodzież. Na uczestników czekała rywalizacja między czterema domami, podczas której można było zdobywać punkty za poszczególne konkurencje. Puchar Domów zarówno w grupie pierwszej, jak i w grupie drugiej trafił do Puchonów, którzy tego dnia triumfowali. Turniej zakończył się wizytą dyrektora szkoły – Albusa Dumbledora (w tej roli Wójt Gminy, p. Krzysztof Mrzygłód), który wręczył uczniom pamiątkowe dyplomy oraz paczuszki z fasolkami wszystkich smaków Bertiego Botta i czekoladowymi żabami, a także zaprosił wszystkich na wspólną biesiadę.

              Mamy nadzieję, że to nie ostatnie biblioteczne spotkanie z postacią Harrego Pottera. Niesłabnąca popularność tego literackiego bohatera pokazuje, że organizacja tematycznej imprezy w bibliotece może być okazją do zachęcenia dzieci do zaczytania się w przygodach młodego czarodzieja raz jeszcze...

               

                


               Patronat honorowy dot. projektu "Miniatura & ArchiTEKTURA"

               Miło nam poinformować, że nad realizowanym przez Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim projektem pt. "Miniatura & ArchiTEKTURA", sprawowany jest patronat honorowy, który przyjęły prestiżowe instytucje.

               Narodowy Instytut Dziedzictwa
               Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
               Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie
               Starosta Myśliborski

                 

                Dzięki podpisanym umowom patronackim, Wiejski Ośrodek Kultury pozyskał liczne publikacje, które zasilą ksiegozbiór biblioteki publicznej, a także gadżety promocyjne, które zostaną przekazane uczestnikom projektu w formie upominków.

                ***************************************************************************************
                dzień_konserwatora

                 

                ***************************************************************************************


                Pierwsze projektowe warsztaty za nami!
                  

                 ***************************************************************************************

                 Zapraszamy na spotkanie organizacyjne

                 spotkanie

                 ***************************************************************************************

                 Uwaga! Ważny komunikat
                 zamknięte


                 Doradztwo zawodowe
                 Stowarzyszenia "W działaniu razem"

                 Stowarzyszenie „W działaniu razem" w Trzcinnej przystąpiło do realizacji operacji grantowej pn.: „Utworzenie i wyposażenie 13 Centrów Przedsiębiorczości Lokalnej- nabywanie nowych umiejętności i kwalifikacji mieszkańców obszaru z udziałem środowisk naukowych i przedsiębiorców", realizowanego w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

                 W ramach projektu przewiduje się przede wszystkim utworzenie Centrum Przedsiębiorczości Lokalnej, w którym to dzięki zakupionemu wyposażeniu oraz dzięki środkom przewidzianym na realizacje zadania będą przeprowadzone warsztaty i spotkania dla mieszkańców Gminy. Celem prowadzonych spotkań będzie głównie podniesienie kwalifikacji zawodowych, doskonalenie własnych umiejętności, nabywanie wiedzy i doświadczenia w zakresie pozyskiwania środków finansowych na samorealizację. Ciąg spotkań zintegruje mieszkańców, podniesie samoocenę, pozwoli spojrzeć na własne problemy z punktu widzenia specjalisty. W ramach spotkań planuje się również innowacyjny charakter działań profilaktycznych, zapewniających poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a co za tym podnoszących jakość życia.
                 Projekt na każdym etapie ma za zadanie pobudzić do działania, ukierunkować i stworzyć możliwość samorealizacji zwłaszcza grup defaworyzowanych, wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

                 Tytuły poszczególnych przedsięwzięć planowanych w ramach operacji grantowej:
                 1/ „Doradztwo zawodowe - podniesienie poczucia własnej wartości i rozbudzenie ambicji";
                 2/ „Gdzie i jak pozyskać środki na założenie własnej działalności";
                 3/ Żyjemy bezpiecznie – „Metoda na wnuczka" i inne współczesne zagrożenia.

                 Już 3 lipca 2020 roku w piątek o godzinie 16:00 w Sali Wiejskiej w Trzcinnej odbędą się pierwsze warsztaty „Doradztwo zawodowe - podniesienie poczucia własnej wartości i rozbudzenie ambicji" przeprowadzone przez Panią Jolantę Kożuchowską, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Nowogródek Pomorski.
                 Zarząd Stowarzyszenia „W działaniu razem"

                 ***************************************************************************************

                 Oferta wakacyjna

                 dla uczniów klas III-VIII

                 miniatura

                 ***************************************************************************************

                 Zapraszamy przed bibliotekę

                 dzień dziecka

                 ***************************************************************************************

                 Konkurs „Mam apetyt na czytanie"

                  

                 Zasady uczestnictwa w konkursie z okazji podsumowania XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, trwającego w dniach 8-15 maja 2020 r. pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece".

                 1. Organizatorem konkursu jest Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim z siedzibą przy ul. Szkolnej 5.
                 2. Cele konkursu jest promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Nowogródek Pomorski.
                 3. W konkursie mogą uczestniczyć mieszkańcy Gminy Nowogródek Pomorski (bez ograniczeń wiekowych).
                 4. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia podczas czytania (może to zrobić ktoś z rodziny) z krótkim opisem ( co najmniej 5 zdań).
                 5. Podanie autora i tytułu fotografowanej książki jest obowiązkowe.
                 6. Głównym kryterium oceny będzie kreatywność uczestnika konkursu.
                 7. Każdy uczestnik konkursu zostanie nagrodzony drobnym upominkiem.
                 8. Komisja konkursowa nagrodzi 3 zwycięzców, dla których przewidziane są nagrody w postaci Kart Podarunkowych do salonów EMPIK o wartości: I miejsce: 100 zł, II miejsce 75 zł, III miejsce 50 zł.
                 9. Fotografię wraz z opisem należy wysłać drogą elektroniczną do dnia 24 maja 2020r. na adres: kontakt@wok-np.pl, w temacie wiadomości wpisując: Konkurs „Mam apetyt na czytanie". W wiadomości mailowej wysyłamy:
                 a) Wykonane zdjęcie wraz z opisem
                 b) Zdjęcie lub skan podpisanej przez osobę dorosłą zgody na udostępnianie wizerunku i danych osobowych.
                 UWAGA: Zgłoszenia pracy na konkurs za dziecko może dokonać wyłącznie rodzic lub prawny opiekun.
                 10. Ogłoszenie wyników nastąpi 26 maja 2020, za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Nagrody oraz upominki będą do odbioru w siedzibie Biblioteki Publicznej w Karsku, przy. ul. Pionierów 15, 74-305 Karsko.

                 Zapraszamy do udziału w konkursie !!!

                 ***************************************************************************************

                 Wznowienie działalności
                 Biblioteki Publicznej w Karsku

                 plakat

                 W związku z komunikatem dotyczącym zniesienia zakazu funkcjonowania bibliotek, Biblioteka Publiczna w Karsku, po konsultacji Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Myśliborzu, podjęła działania służące wdrożeniu nowych wytycznych zapewniających bezpieczne udostępnianie zbiorów czytelnikom. Wobec powyższego informujemy, że działalność dla czytelników Biblioteki Publicznej w Karsku zostanie wznowiona z zachowaniem wszystkich zalecanych środków ostrożności w dniu 11 maja 2020 r. Pozostała działalność Wiejskiego Ośrodka Kultury będzie wznawiana stopniowo i w różnym czasie, dlatego też filia Biblioteki Publicznej w Nowogródku Pomorskim pozostanie nadal zamknięta.

                 Biblioteka Narodowa zarekomendowała uruchomienie jedynie wypożyczalni dla użytkowników. Do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii, Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń, wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism. Biblioteka w Karsku także ogranicza swoje usługi do wypożyczeni i zwrotów książek. Wizyta w bibliotece wiązać się będzie z koniecznością przyjścia w maseczce ochronnej oraz z dezynfekcją rąk. Wprowadzamy też nowe godziny pracy biblioteki: w godz. 10:00-12:00 zapraszamy czytelników w wieku 60+, natomiast pozostali czytelnicy mogą nas odwiedzić w godz. 13:00-15:00. Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku, a wypożyczenia będą się odbywały w przedsionku biblioteki.


                 Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania listy książek do wypożyczenia. Książki będzie można także zamawiać telefonicznie pod numerem tel: 95 747 8070 lub mailowo: kontakt@wok-np.pl.

                 ***************************************************************************************

                  

                 Akcja #Szycie RATUJE ŻYCIE!

                 szycie

                 Od czwartku 16 kwietnia, w związku ze stanem epidemii, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie nowych regulacji grożą kary. Skąd wziąć maseczki?

                 Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim zainicjował akcję pod nazwą #Szycie RATUJE ŻYCIE. Polega ona na charytatywnym szyciu maseczek ochronnych, które docelowo zostaną przekazane mieszkańcom gminy Nowogródek Pomorski.

                 Udało nam się pozyskać od zaprzyjaźnionego sponsora sporą ilość wigofilu medycznego, który posłuży nam do uszycia maseczek. Zakup taśmy został sfinansowany ze środków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Gminy Nowogródek Pomorski.

                 Na chwilę obecną do udziału w akcji zadeklarowało się już kilka pań, jednak wciąż poszukujemy chętnych wolontariuszy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 95 747 8070 lub poprzez e-mail: kontakt@wok-np.pl.
                 ***************************************************************************************

                 zostań

                 ***************************************************************************************

                  

                 Zachęcamy do pobrania kolorowanek
                 przygotowanych przez
                 Stowarzyszenie Lider Pojezierza :)
                   
                   

                  ***************************************************************************************

                  fb_gmina

                    

                   ***************************************************************************************


                     
                    Ta strona może korzystać z Cookies.
                    Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

                    OK, rozumiem lub Więcej Informacji
                    Znajdź nas na Facebooku
                    Informacja o Cookies
                    Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
                    OK, rozumiem